| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | |
| Min Input Voltage | 2.375 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | -100 mV to 3.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.375 V |
| Operating Supply Current | 700 µA |
| Quiescent Current | |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 750 mV |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | |
| Line Regulation |
Stock: 1078
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00113
Ext.Price$1.00113
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00113 | $1.00113 |
| 10 | $0.63863 | $6.38630 |
| 25 | $0.35821 | $8.95525 |
| 50 | $0.32599 | $16.29950 |
| 100 | $0.29666 | $29.66600 |
| 300 | $0.27904 | $83.71200 |
| 500 | $0.26246 | $131.23000 |
| 1000 | $0.26204 | $262.04000 |
| 3000 | $0.26161 | $784.83000 |
